Jak funguje výrobník mlhy?

Stáhnout jako PDF autor: Johny, zvuk, dne 8.1.2013


Jsou tři základní způsoby fungování mlhovačů. Každá metoda má své výhody a nevýhody a současně tím mlhovač předurčuje pro oblast jeho použití.

Nejčastější způsob fungování mlhovače je ohřev glykolu a vody, tento typ vytváří mlhu která vypadá jako pára. Mlhovač se skládá z výměníku tepla, čerpadla a nádrže na kapalinu. Tepelný výměník je uzavřená nádoba obalená tepelnou izolací která má otvor pro přívod mlhovací směsi. Na druhé straně má zpravidla menší výstupní trysku.

Výrobník klasické mlhy „Fazer“

Výměník se ohřeje asi na cca 205°C. Čerpadlo do něj pak vstříkne směs glykolu a vody z nádržky – směs je rozprášena jako sprej. Jakmile se směs plynu ohřeje, dojde k nárusto objemu a zvýšený tlak uvnitř topného členu vytlačí páru ven. Jakmile ohřátá směs přijde do kontaktu s okolním chladnějším vzduchem, tak vodní složka okamžitě kondenzuje a vzniká tak bílá mlha. Mlha je i tak stále teplejší než okolí a proto často stoupá vzhůru. Pokud potřebujeme těžkou mlhu která se drží u země, je třeba mlhu ochladit například prohnáním přes nádobu s ledem. Existují i speciální upravené mlhovače na těžkou mlhu, které mají zásobník ledu v sobě.

Výroba takzvané „neviditelné mlhy“ – „Hazer“

Druhý typ mlhovače pracuje velice podobně, směs je ale více na bázi olejové složky. Směs je také vtlačena do topného článku a nárustem objemu, potažmo tlaku, vyhnána ven. Protože obsahuje méně vody, nedojde k „zbělání“ a „zviditelnějí“ mlhy. Vzniká tedy spíše opar který ovšem dobře poslouží pro zvýraznění například paprsků světel při svícení.

Výrobník mlhy ze suchého ledu

Jde o nejlevnější variantu s ohledem na to, že vlastně ani není potřeba žádný stroj. Stačí vzít kus tuhého CO2, je často označován jako suchý led. Jak se CO2 při pokojové teplotě zahřívá, vzniká bílý těžký kouř který drží u země. Ještě lepší je vhodit suchý led do nádoby s horkou vodou. Vzniklá mlha je taky, na rozdíl od předchozích druhů mlhovačů, velice chladná, proto se nezvedá. Někde se může toto hodit, nicméně suchý led může být obtížné sehnat, není snadné jej skladovat a co jsem našel, tak cena za 1kg je kolem 35 Kč, při větším odběru už za 25 Kč.

 • 1 Kg suchého ledu vyprodukuje cca 541 litrů plynného CO2. Při koncentraci nad 7 % v dýchaném vzduchu způsobuje bezvědomí, proto je manipulace se suchým ledem vhodná do dobře větraných prostor!
 • plynný CO2 je 1.5× těžší než vzduch, hrozí hromadění v prohlubních a je naprosto nevhodné užití ve sklepních prostorách a podobně
 • teplota bezmála –80°C může popálit pokožku!

Suchý led se ovšem používá například i k výrobě mlhy z „nápojů“. Vznikne tak super efekt, posuďte sami (jen není dobré mlhu dýchat a led polykat).

Suchý led v nápoji

Suchý led v nápoji dělá zajímavé mlžné efekty, i přesto se však dá nápoj normálně pít!


Podobné články:

Štítky tohoto článku:

 


Diskuze: Jak funguje výrobník mlhy?

 1. Miloš JERIE (   https://www.youtube.com/watch?v=_rlxaITTd_E   3.7.2017, 22:48)

  Jsme modeláři zabývající se stavbou modelů bojové techniky, a používáme na zakouření stejný způsob, jako velké tanky, takže stříkáme naftu do horkého výfuku, ale někteří lidé s stěžují, že tam jsou malé děti, a že jim to smrdí… Mohl by jste popsat podrobněji, nebo přímo navrhnout, co, a jak by jsme mohli mi toto použít, nebo je to vyloučené použít to do výfuku?

  Reagovat na tento příspěvek

 2.  
  Diskuze: Jak funguje výrobník mlhy?
  Vaše jméno (povinné)
  Váš email (nebude zveřejněn, povinný)
  WEB (bude zveřejněn, pište s http://)
  Text vzkazu:
  Kolik je 3×2? (ochrana proti spamu)
 
[CNW:Counter]