Zobrazuji články se štítkem: linux

Kam šlapete když vylezete z vany?

17.11.2009, archiv, Johny

Schválně… jakou máte sbírku tučňáků? Zahajuji serii blogů o mojich tuxech :-D

(čtěte celý článek...)

Sdílení zvukové karty

13.9.2009, archiv, Johny

Již delší dobu postrádám „softwaerovou“ zvukovou kartu která by hrála někde „jinde“ přes síť. Klasicky bych rád zapojil domácí audiosystém do výstupu serveru, na serveru bude zvukovka a já bych rád na tuto zvukovku hrál z mého notebooku. Představuji si to nejlépe tak, že na mém notebooku budu mít nainstalovanou mojí skutečnou HW zvukovku a současní s ní jakousi „virtuální“ zvukovku která bude veškerý výstup přesměrovávat na server.

(čtěte celý článek...)

Jak správně reportovat bug v Linuxu

16.6.2009, archiv, Johny

Od doby co mám Kubuntu 8.10 se mi občas zhroutí Xserver. Zajímavé je, že systém nezatuhne, jen se jakoby obraz rozseká na „fragmenty“ a ty se náhodně rozhodí po obrazovce a „drří“ na svojich místech. Třeba do okna Konsole se najednou pastne okno z Kopete. Občas někde prosáknou „screenshoty“ www stránek které jsem třeba viděl před řádově i několika hodinama. Připadá mi to že prostě něco na obrazovku „vykreslí“ náhodně bloky dat z paměti grafické karty. Koukněte se na screenshot který „dokumentuje tento stav“.

(čtěte celý článek...)

fsck.ext3 sem popletl s mkfs.ext3

17.5.2009, archiv, Johny

Inu, co dodat,… když bylo mkfscknuto 15GB tak jsem si to uvědomil a stopnul sem to. Teď fsck.ext3 napravuje co z mého fs zbylo..

(čtěte celý článek...)

Linuxákova oslava

27.4.2009, archiv, Johny

Tak dnes slavím svátek. Normálně jsou u nás svátky slavené jen velmi stroze. Letos to je ale jinak, zbytek rodiny se mi rozhodl vynahradit to, že už cca 20 let jsem neslavil narozeniny doma… a povedlo se jim to! posuďte sami

(čtěte celý článek...)

KDE 4 versus Quanta4 - hledají se programátoři

16.2.2009, archiv, Johny

Díky Quantě jsem našel zajímavý problém KDE v souvislosti s celou řadou aplikací. Zdá se mi že KDE 4.2 je už docela použitelné nicméně některé programy v mojí distribuci (Kubuntu) jsou stále z KDE 3.5.x. Postupem času nacházím další a další chyby. Nemálo mě zlobí problémy související s implementací různých protokolů io-slave (trash:/ remote:/ fish:/ atd atd). Jistě znáte vychytávky těchto protokolů které umožňují že jakákoliv aplikace KDE může třeba přistupovat k FS přes ssh – fish:// – omyl, funguje to pouze pokud jde o aplikace z KDE 4, starší aplikace z KDE 3.x v KDE 4.x to takto nechodí!

(čtěte celý článek...)

KDE 4.2 - lepší se! Kde je ale Showimg?

12.2.2009, archiv, Johny

Tak pod tíhou reklamace mého primárního notebooku jsem musel užít notebook sekundární – s Kubuntu a KDE 4.2 (hurá!). Od verze 4.1 se hodně vylepšilo, lagování co jsem zaznamenával je už velmi vzácné, spodní panel jde, k mému úžasu, nastavit tak že se s ním dá skoro i pracovat. Vše prostě značně postoupilo dopředu.. kde je ale moje oblíbené Showimg!!?

(čtěte celý článek...)

Je to hack na root.cz?

2.2.2009, archiv, Johny

Stručně, jasně – je mi fakt divné jak to tam vypadá, ten banner zdá se mi není bannerem ale součástí stránky, navíc r1010t.cz je taky divné :)

(čtěte celý článek...)

Bezobslužný tisk dat z databáze

13.1.2009, archiv, Johny

Už po druhé v životě řeším problém jak tisknout za využití příkazové řádky nějaké záznamy které načítám řekněme z databáze. Loni mi stačil jednoduchý textový výstup a tak jsem si vystačil s postupem – php script spuštěn wgetem, wget uloží výstup do txt souboru a předá řízení programu lp který soubor vytiskne. Teď bohužel potřebuji řešení které bude tisknout jednoduché formuláře – řekněme třeba něco na způsob faktury.

(čtěte celý článek...)

Sbohem KDE, vítej Gnome....

24.12.2008, archiv, Johny

Tak už mi totálně došla trpělivost. Rozhodl jsem se dát šanci Gnome. Nikdy jsem jej nepoužil ale prostě situace kdy mi starší distra s KDE 3.5 jednoduše nechodila na novém ntb (respektive kernel v daném distru) a nová distra (nový kernel) v drtivé většině případů znamenala automaticky KDE4. Prostě trpělivost došla, potřebuju fungující systém, ručně kompilovaný kernel je opruz – všechny věci které má distro krásně vychtané (proprietální drivery a pod) najednou nechodí. Nicméně co takový přechod znamená? Jsem adaptabilní ale přecijen – zvyk na jisté KDEčkoviny které tu nejsou je na prd :) Například…

(čtěte celý článek...)

Cenzura Internetu?

11.12.2008, archiv, Johny

Zdá se mi to a nebo se posledních pár měsíců dějí nenápadně pod pokličkou spousty legislativních změn které přímo směřují k omezení práv nás – úživatelú na internetu? Zatím jsem měl pocit že se o tom stále jen mluví ale postupem času zišťuji že to není jen o diskuzích. Dnes jsem na mém firewallu zachytil opravdu zajímavý ICMP paket – typu 3 s vysvětlujícím kódem 10 neboli „Host administratively prohibited“! Pokud by se jednalo o IP adresu někde v číně tak bych to možná ještě akceptoval. Věc mě o to více nabudila když jsem zistil že se jedná o český reklamní server. Chápu to tak že si někdo hraje s nastavením firewallů? Nebo cenzura tak, jak ji pár dní známe z anglie pomalu klepe na česká vrátka?

(čtěte celý článek...)

KDE 3.5 versus 4.1

6.12.2008, archiv, Johny

Nechci rozpoutat další flame rád bych se podělil o mé zážitky s přechodem z kde 3.5 na 4.1. Celé to začalo asi před měsícem výpadkem jednoho sloupce na mém LDC u starého notebooku. Celé se to tváří jako hotpix v lajně přes celý monitor. Ačkoliv starý notebook je relativně „dělo“ tak tento handicap mi docela vadí. Koupil jsem si tedy notebook nový a hned se vrhnul na instalace. Když opomenu problém s rozchozením grafické karty tak defakto super kousek – všechen HW s Ubuntu 8.10 šlape jako hodinky. Tím to ale teorve vše začalo…

(čtěte celý článek...)

Notebook a GeForce 9600M GT .. chodí to někomu?

3.12.2008, archiv, Johny

Mám 64bit kubutnu 8.10, zkoušel jsem i 8.4, i ubutnu, nikdy mi nejela akcelerovaná grafika. Zkoušel sem reinstall driverů přímo od nvidie, i ty restricted co jsou k dispozici v kubuntu. Otázka na vás… chodí někomu tato kombinace?

(čtěte celý článek...)

Každý má svůj postup konf. služeb - co se o něj podělit?

6.11.2008, archiv, Johny

Jde mi hlavně o to, že zde sleduji jak kde kdo rozbíhá poštovní server, sambu jako PDC, firewall, routování a další a další služby. Sám s tím co jmenuji mám nemalé zkušenosti a s tím související problémy. Třeba taková smaba se dá nastavit na tisíc a jeden způsob. Napadlo mě, zda by se zde nenašli další lidé co by měli zájem o mojí „přednášku“ na téma jak mi ta moje samba s LDAPem funguje. Příště by to pořádal zase někdo jiný…

(čtěte celý článek...)

Smrt serveru

31.10.2008, archiv, Johny

1323 dní bez vypnutí! Tak to byl můj server který jsem úmyslně „zabil“ po stovkách dní kdy bezproblémově sloužil cca tří desítekám klientů.. Rok poskytoval kromě samby také pošta – smtp/imap server, posléze došlo k přesunu pošty jinam a další tři roky už poskytoval pouze doménové služby. Skoro jsem ho obrečel!

(čtěte celý článek...)

Elektrocentrála aneb

18.9.2008, archiv, Johny

V neděli se mi PRE snaží povraždit servery, UPS vydrží jenom tak 20 minut, pak to všchno popadá – nemáte někdo možnost mi elektrocentrálu pujčit?

(čtěte celý článek...)

Biometrický systém / čipové karty pod linuxem

16.9.2008, archiv, Johny

Rozběhání čipové katy nebo biometrického snímače pod linuxem? Vytvoření docházkového systému… aneb družstvo chce do domu systém vstupu po autentifikaci magnetickou kartou. Systém který nám nabíází dodavatel ovšem neumožňuje „logování“ jakou kartou bylo kdy otevřeno. Družstvo právě tuto funkci požaduje. Požaduje aby bylo možné zpětně zjistit kterým „klíčkem“ si otevřel případýj zloděj a pod.

Já stojím teď před otázkou zda si obdobný systém nedokážeme „zhotovit“ na koleni za mnohanásobně menší peníze. (Dodavatel požaduje cca 100 tisíc!). Po domě už beztak máme ethernetové rozvody.

(čtěte celý článek...)

Pouštění hudby na diskotékách z linuxu?

1.5.2008, archiv, Johny

Klasická soukromá diskotéka, hudbu pouští „poučený uživatel“ z notebooku. Problém je ale s tím, že onen uživatel častokrát nepozná z názvu písničky o co jde. Je potřeba aby si písničku před puštěním poslechl.

(čtěte celý článek...)

Technické kreslení na škole?

24.4.2008, archiv, Johny

Na technických školách bývá výuka technického kreslení. Já už má za sebou SPŠ Betlémskou kde mě dusili dost a dost.. a pak kus FELu kde mě taky ze začátku dusili :) Já si tehdá našel super fintu jak mít všechno super kvalitní. Na tiskárně to nešlo, to poznali… ale spojení CAD + rýsovací plotter? Super volba…

(čtěte celý článek...)

Stunnel / netcat - odchyt/modifikace paketů

16.3.2008, archiv, Johny

Dělám pokusy s úpravou síťové komunikace abych dokázal jisté mé tvrzení – aneb že lze za předpokladu podvržení falešného certifikátu upravit data tak, aby „napadený“ nic nepoznal. Snažím se upravit paket který „letí“ skrz nějaký router. Moje současné nastavení předpokládá příchozí data v SSL na port 443, tato data si ukradnu pomocí iptables a pošlu je na port 555 kde jede stunnel…

(čtěte celý článek...)

Hranatá cesta u GpsDrive?

4.2.2008, archiv, Johny

Jedu právě ve vlaku a tak si hraju s GPSdrive. Taráží mě ale jak vypadá záznam trasy. Používáte jej někdo? Přikládám screenshot na zamyšlení.

(čtěte celý článek...)

CO přinesl ježíšek?

24.12.2007, archiv, Johny

Musím se pochlubit s dárky! A že mě ani ve snu nenapadlo co to bude.. no, koukněte se sami, TUX :D

(čtěte celý článek...)

server s windows -> Linux & VMware

23.12.2007, archiv, Johny

Mám na síti jeden „server“ s windows xp, ne „serveru“ jede aplikační server pro naše „účetnictví“ a jistý SW pro práci s tel. ústřednou. Sice bych mohl hledat řešení provozu tohoto sw podm linuxem, nicméně přišel bych o veškerou podporu. Server s „xp“ má v krátké době (1 roku) už druhý HW problém.

(čtěte celý článek...)

Uptime narozeniny

12.12.2007, archiv, Johny

Nová verze prezentace o nmapu a fingerprintingu. Zkuste na to mrknout a napsat připomínky :-D Současně se dnes musím oslavit narozeniny našeho serveru!

(čtěte celý článek...)

Nmap - scannování, IP spoofing, fingerprinting

30.11.2007, archiv, Johny

Chystám si povídání do školy na téma nmap a uití v praxi. Lehce zapojil také xprobe2 a p0f.

Povídání je zaměřené na základní použití nmapu, ukázku tcp connect, tcp syn a udp scannu. Dále jen naťukávám IP spooing a v závěru je ukázka aktivního fingeprintingu.

(čtěte celý článek...)

Poměr Windows / Linux serverů u vás ve firmě?

12.10.2007, archiv, Johny

Otázka je na lidi, kteří pracují ve firmě kde mají nějaký ten „server“. Vlastně jde o anketu, kolik máte serverů, kolik z nich je windows a kolik z nich je linux. Současně bych uvítal když mi napíšete co který server primárně dělá. Já začnu:

(čtěte celý článek...)

Narozeniny serveru - slavíte?

2.9.2007, archiv, Johny

Zapnutí = narození. A jak tak jde uptime, tak si server žije. Slavíte nějak uptime vašich serverů? Já se s mojim serverem dnes dostal na 900 dní. Kamarádi se teší na nějakou oslavu ale já stále nevím, co je pro server to správné kulaté datum. Mám to slavit po roce? Po tisíci dnech? Pro server mi přijde nejlepší 1024 dní :) takové krásné kulaté číslo. Prosím napište.. jak jste na tom s oslavami? :DD

(čtěte celý článek...)

Nemam rad linux!

25.12.2005, archiv, Johny

Klid, jenom dávám průchod mojim emocím. Hned na začátku upozorním na dva důvody nečíst dál: 1) je to jeden velkej kec, nesmysl, úlet. 2) plné hrubek, překlepů, a dalších chyb Nevadí? super… takže pokračujem: Stále se víc a víc přesvědčuji, že linux není OS pro mě. Bohužel (bohudík?) není systémem pro mě ani ten druhý hráč na poli OS Windows. Marně přemýšlím, zda vůbec existuje systém co by moji představu o OS splnil.

(čtěte celý článek...)

How to build your own linux distribution?

19.12.2005, archiv, Johny

Toto a podobné jsem se snažil najít pomocí googlu. Bohužel, žádné rozumné howto jsem nenašel (fakt jenom moje blbost?). Rozhodl jsem se založit tento zápis a rozebrat, co je a co není třeba. Předně, rád bych maličkou distribuci které budu DOKONALE rozumět a která nebude obsahovat ani soubor navíc.

(čtěte celý článek...)

Naní čas přejít na windows?

13.10.2005, archiv, Johny

Tento titulek stylu „blesk“ jsem zvolil záměrně abych co nejlépe popsal stav, v jakjém jsem po sedmi dnech. Možná si někteří všimli, že se zhruba týden snažím splodit radonly debian pro router.

(čtěte celý článek...)

Potřeba readonly linuxu pro naše routery

11.10.2005, archiv, Johny

Trable z výroby upraveného debianu pro router

Upozornění: v textu je velké množství chyb, pokud nechcete toto tolerovat, prosím dál ani nečtěte :-)

Nedávno jsme se rozhodli zkusit sestavit trochu lepší router než jenom obyčejný linux s ospfd. Převážně nestabilita hdd (dost často umírali, neměli jsme zálohy, bylo s tím hodně zbytečné práce).

(čtěte celý článek...)
 
[CNW:Counter]