Zvukové kabely – nejčastější konektory XLR a JACK

Stáhnout jako PDF autor: Johny, howto, dne 11.10.2012


na našem hudebním táboře potřebujeme velké množství kabelů. Stále dokola jsem jen kupoval kabely, bohužel nedokázal jsem hodnotit jejich kvalitu ani jsem vlastně neznal jejich zapojení. Běžné je, že kupuji třeba kabel na jedné straně Jack a na druhé straně 2× Cinch (RCA) konektor. Zde jsem zapojení ještě docela chápal. Situace se ovšem komplikuje, když jsem potřeboval na jedné straně XLR a na druhé Jack. Docela mi trvalo, než jsem vlastně zjistil a pochopil zapojení kabelů. Než se pustím do kabelů, bylo by dobré se podívat vlastně jaké konektory máme a kde je najdeme.

XLR konektory na DMX kabelech

XLR Konektory připravené k letování

JACK Konektor

Jack konektor existuje v několika provedeních. Nejčastěji se liší velikostí a provedením mono/stereo.

 • 6.35 mm nebo také 1/4"jack
 • 3.5 mm malý jack
 • Jack, 2.5 mm mikro jack

V audio technice najdeme nejčastěji 6.35mm jack, u domácího audia a sluchátek pak 3.5mm. Velikosti lze samozřejmě měnit pomocí redukcí. Stereo provedení jacku se často označuje jako TRS – zkratka – Tip, Ring, Sleeve což je označení pro jednotlivé části jacku – hrot, kroužek a objímka (zem).

Jack konektor se často používá u sluchátek kde dokáže přenášet stereo zvuk. V mono provedení jej zase často najdeme u nástrojových kabelů, často u kytar. Je také častý konektorem u dynamických mikrofonů.

TRS kabel se také využívá k propojení efektu s mixážním pultem. Do zdířky označené jako INSERT se zapojí kabel který jedním kanálem vede signál ven do efektu, druhým kanálem vede signál z efektu zpět do mixážního pultu.

XLR konektor

Jedním z nejčastějších konektorů který najdeme v audiotechnice je tzv XLR Konektor, je mechanicky odolnější než JACK. Slangově se XLR též označuje jako „cannon“ podle firmy, která ho původně vyráběla. Dnes existuje v celé řadě provedení a vyrábí ho celá řada výrobců. XLR konektor má většinou tři vývody. Některé varianty ovšem mají vývodů víc, nejčastěji 6 – nicméně s jinou, než nejběžnější 3 vývodovou variantou jsem se nikdy nesetkal.

Zapojení XLR konektoru

Jednotlivé piny v XLR konektorech jsou označené čísly, nejčastější využití je pak v symetrickém zapojení. Funkce pinů pak jsou:

Pin Označení Poznámka
1 Stínění Letuje se vždy na oplet kabelu
2 Normální polarita signálu („hot“) Většinou červený vodič
3 Invertovaná polarita signálu („cold“) Většinou černý vodič
  Schéma zapojení konektoru XLR Konektor

XLR kabel je nejčastěji osazen na jedné straně konektorem samec (M) a na druhé straně samicí (F). Díky této konstrukci je možné kabely libovolně řetězit. Pokud potřebujete dlouhý kabel, lze jej provizorně vytvořit propojením několika kratších kabelů.

Letování XLR konektorů

Pokud letujeme XLR konektor, je dobré jej zapojit do protikusu. Prohřátím jednotlivých pinů může dojít k jejich uvolnění – plast v kterém jsou zasazené se zahřeje a změkne. Pokud konektor zapojíte do protikusu, je řádově odolnější a letování ustojí bez úhony. Pouze nesmíte spěchat, počkejte na dobré vychladnutí letovaného spoje, pak teprve konektor odpojte.

Kde XLR najdeme?

XLR konektor nejčastěji najdete u mikrofonů a pak na propojení zesilovačů, mix pultů a podobně. Nepoužívá se na silové vedení, například mezi zesilovačem a bednou – k tomuto účelu jsou speciálně vhodné silové konektory Speakon. Bohužel, několikrát jsem se setkal, zejména u starších zesilovačů/beden, že právě XLR byl takto nevhodně použit.

Phantomové napájení

XLR konektor oproti konektoru Jack má tu výhodu, že dokáže přenášet tzv Phantomové napájení. Jedná se nejčastěji o 48V které slouží k napájení prvků jako jsou aktivní Di Boxy a kondenzátorové mikrofony. Zdrojem phantomového napájení bývá nejčastěji mixážní pult kde je možné napájení zaponít buď po kanálech nebo častěji na skupiny kanálů. Pokud phantomovým napájením mix nedisponuje, lze jej zapojit externě.

Šum a brum – symetrické vedení

Opelt kabelu dokáže pohltit pouze část nežádoucích vlivů z okolí. Kvalitní ochranu zajišťuje tzv symetrické vedení signálu. V principu jde o to, že původní signál posílaný pinem 2 invertuje a pošle se pinem 3. Signál tak prochází kabelem hned dvakrát, v původní podobě a v invertované podobě. Pokud se do kabelu indikuje nějaký další nežádoucí signál, tak s původním i invertovaným kanálem se sečte. V cílovém prvku invertovaný signál znovu invertujeme (potažmo vrátíme do původní pdooby). Pokud se ovšem k signálu něco přičetlo, tak teď to bude teď v mínusu. Stačí nám tedy oba signály složit – rušení se vyruší a zbude původní čistý signál (pouze 2× tak silný).

Zapojení audio kabelů

Pokusil jsem se sepsat a nakreslit nejčastější zapojení kabelů s konektory XLR, JACK a RCA

Zapojení kabelu XLR → XLR

často u mikrofonů, propojení prvků do mix pultu, výstup z pultu do zesilovačů.

Zapojení kabelu XLR → Jack Stereo

toto zapojení je časté, pokud chcete zapojit například nástroj do mixážního pultu a na pultu nemáte Jack zdířky. Já toto zapojení používám k připojení nástrojů do multipárového kabelu.

Zapojení kabelu XLR → Jack Mono

Kabel lze zapojit buď tak, že pin 3 zůstane nezapojen, nebo můžeme propojit u XLR pin 2 a 3 čímž v podstatě simulujeme zapojení sterejacku zapojeného do mono zdířky.

Pozor ovšem na to, že pokud zařízení očekává symetrický signál na XLR a my propojíme 2 a 3, tak po inverzi a odečtení signálu bude výsledkem „ticho“ případně brum bedny.

Zapojení kabelu XLR → Jack do Insertu

Použít INSERT jako přímý výstup z mixpultu lze pomocí tohoto kabelu. Využije se takový fígl – – INSERT konektor na mixu se prostě zkratuje (L+R), tím dojde k přímému propojení vstupu a výstupu – na konektoru pak máme signál. Signál je často prohnán GAINEM a Equalizérem.

Zapojení kabelu Jack mono → Jack do INSERTU

Stejně jako u předchozího zapojení, toto zapojení nám umožní z mixážního pultu odbočit signál vybraného kanálu někam dál. INSERT se tedy použije jako přímý výstup. Dejte si ale pozor na zapojení. Monofonní Jack je vždy výstup, zkratovaný stereo jack vždy patří do INSERTU na mixu.

Zapojení kabelu Jack / Jack

Klasický nástrojový kabel, na obou stranách monofonní Jack.

Zapojení kabelu Jack TRS / Jack TRS

Využití tohoto kabelu mě přímo nenapadá, nicméně setkal jsem se s ním, takže asi bude mít nějaký důvod. Bez obtíží jej lze užít jako nástrojový kabel.

Zapojení kabelu XLR → 2× RCA

Tento kabel jsem nikdy ani neviděl, nicméně je technicky možný, tak proč ne.

Zapojení kabelu Jack Stereo → 2× RCA

Zde jde o poměrně častý kabel. Nejčastěji pro připojení zdroje zvuku (mobil, notebook) do mix pultu kde stereo vstup často obsahuje RCA konektory.

Závěrem

Doufám, že alespoň někomu pomohu zapojit ten „vysněný“ kabel. Mě by tento článek před pár lety, možná i před pár měsíci moc pomohl. Nikde jsem ale komplexní informace s názorným zapojením kabelů nenašel. Veškeré ilustrace v textu jsou mé vlastní. Pokud by někdo chtěl ilustrační obrázky v originále (vektor, SVG), napište, rád pošlu ;-)

Pokud v textu mám chyby nebo nepřesnosti, budu rád když mi napíšete – vše opravím.

Výsledek naší práce

Výsledek naší práce, dotkni se a zemřeš!

Jarda johny [ zavináč ] podoli.org

Připojená fotogalerie: 2012/2012_04_10_Konektory_DMX/
Podobné články:

Štítky tohoto článku:

 


Diskuze: Zvukové kabely – nejčastější konektory XLR a JACK

 1. Milan (27.6.2014, 09:49)

  Dobrý den,

  předem díky za pěkný článek/návod. Jen se chci zeptat na obrázek, na kterém je schéma zapojení xlr a tsr. Podle mého názoru by měl být propojen pin č. 2 na xlr konektoru se špičkou (tip) konektoru TSR… Nikoliv s kroužkem (ring), jak je to na obrázku znázorněno…

  • Johny (21.11.2014 02:08)

   Dobrý den, odpovídám po dlouhé době – až dnes jsem si všiml, že mi sem někdo něco napsal.

   K věci: Popravdě mě nenapadá, k čemu by se kabel XLR → Jack stereo dal použít, přecijen XLR pro stereo signál jsem asi nikdy neviděl. XLR bývá téměř vždy SYMETRICKÉ vedení signálu. Nicméně, pokud by takový kabel měl opravdu existovat, tak na JACKU se běžně používá:

   špička: u sterea LEVÝ kanál, u symetrického vedené pak HOT (+)

   kroužek: u sterea Pravý kanál, u symetrického vedené pak COLD (-)

   No, a protože u XLR je pin číslo 2 + (HOT) a pin č. 3 – (COLD), tak bych řekl, že máte pravdu, že opravdu XLR PIN 2 má být připojen na špičku.

   Omloluvám se za chybu, až najdu zdrojové obrázky, opravím to!

  • JohnBTS (10.1.2016 15:56)

   Ano, takhle to asi je :-)

  • JohnBTS (13.1.2016 11:13)

   XLR (X=ground = 1, L=live = 2, R=return = 3)

  Reagovat na tento příspěvek
 2. luboš (15.9.2014, 22:16)

  Ako Milan

  • Johny (21.11.2014 02:09)

   Dobrý den, máte pravdu. Omlouvám se, opravím.

  Reagovat na tento příspěvek
 3. Josef Matura (27.9.2014, 22:35)

  Vážený pane, z vašeho článku je zřejmé, že jste si sním dal dosti práce, ale našel jsem v něm několik docela zásadních chyb. Je třeba si uvědomit, že konektor XLR se používá téměř zásadně k vedení tzv, symetrického signálu. To znamená, že obě žíly kabelu vedou signál a stínění se vedení signálu nezúčastňuje a slouží pouze jako zvýšená ochrana před elektromagnetickým rušením. Na rozdíl od nesymetricky vedeného signálu, kde se stínění současně podílí na přenosu signálu. Konkrétně: XLR → XLR = symetrický výstup->symetrický vstup = OK-důležité je nekřížit žíly mezi sebou-propojovat číslo s číslem, XLR → JACK stereo je OK = sym. vstup->sym. výstup = OK, XLR → JACK mono = symetrický výstup (vstup) → NEsymetrický vstup(výstup)= chyba. Tak jak to máte zakresleno to hrát nebude. Aby to hrálo musí se provést toto(nejlépe na straně nesymetrického vstupu(výstupu): pin 1-XLR ->JACK zem(stínění), pin 2(3)XLR ->JACK živý (špička), pin 3(2)XLR → JACK ZEM (STÍNĚNÍ). Je jedno, který pin (2,3)se připojí na „zem“, jenom je nutno to dodržet u všech používaných kabelů stejně. Podle tohoto principu je i propojení XLR->2× CINCH nesmyslné. Trochu mi uniká smysl zapojení mono JACK->stereo JACK do INSERTU, ale budiš, fungovat to může, ovšem pouze jako jakási odbočka, ale nikoliv jako vložená funkce externího zařízení. Doufám, že můj příspěvek je troch srozumitelný

  • Johny (21.11.2014 02:39)

   Dorý den, odpovím postupně.

   Trochu mi uniká smysl zapojení mono JACK->stereo JACK do INSERTU

   já toto používám právě jako odbočku. Mám mix 24 kanálů, a když je chci odděleně nahrávat, tak právě pomocí tohoto kabelu zapojím vícestopé nahrávače. Vše se krásně živě zvučí a nemodifikovaný zvuk mám ještě nahraný ve stopách pro pozdější zpracování. Pokud má člověk mix s efektama a může INSERTY oželet, je to asi nejlevnější řešení.

   Podle tohoto principu je i propojení XLR->2× CINCH nesmyslné. 

   Souhlasím, že tento kabel asi fakt nebude mít reálné využití, s ohledem na to že XLR bývá prostě symetrické… :)

   XLR → JACK mono = symetrický výstup (vstup) → NEsymetrický vstup(výstup)= chy­ba.

   Zde bych řekl, že varianta s nezapojeným pinem 3 dle obrázku, bude normálně hrát. Z symetrického vedení XLR se vezme prostě pouze „HOT“ polovina. Obráceně to bude hjrát taky, když bude „cold“ bez signálu, není to problém. Navíc mám asi 10 takováchto kabelů a skutečně hrajou. Využívá je kamarádka co má taneční školu, má aktivní bedny s XLR vstupem, a když si na jedné reprobedně chce pustit písničku z mobilu, hraje prostě do XLRka jen pravej kanál a hotovo. A to je přesně ten kabel z obrázku.

  Reagovat na tento příspěvek
 4. TomasK (30.11.2014, 22:05)

  ja si tiez myslim, ze mate chybu v tom zapojeni XLR – Jack (mono/nesimetricky) ked si napr. zoberiete takyto mikrofonovy kabel hotovy z obchodu, spaja sa pin 3 s pinom 1 na tienenie JAcku (teda – sa s spoji s tienenim) (to ze pri kabloch na DMX signal pre osvetlenie je + a – opacne, je asi na inu debatu…)

  No radsej odporucam si popozerat tieto schemy aspon to prve pdfko… http://www.sommercable.com/service/layouts

  • Prokop (23.9.2015 20:34)

   Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli přes XLR → Jack funguje Phantomové napájení. Předem děkuji za případnou odpověď.

  • Prokop (23.9.2015 20:44)

   (myslím Jack 3.5)

  • TomasK (23.9.2015 20:51)

   Ide pokial je to XLR zapojene do mikrofonoveho XLR vstupu v mix pulte a je v nom zapnute Phantomove napatie a JAck je zapojeny do nejakeho zariadenia,

   ALE vacsinou sa zapaja XLR do mikrofonu a Jack do mixpultu, a v takom pripade vacsina normalnych modernejsich pultov v tom nema z urc. dovodu Phantoma, a pokial treba phantoma do mikrofonu, tak treba zapojit XLR-XLR aj kvoli inym vyhodam, A este odporucam si pozret manual ku vasmu mixpultu ;) Dakujem.

  • TomasK (23.9.2015 20:53)

   Aky 3,5 jack, teda preco 3,5? ked vacsimou na zvukarskych pultoch su 6,3?

  • Prokop (23.9.2015 21:08)

   Potřebuji to zapojit do počítače.

  • Prokop (23.9.2015 21:09)

   Potřebuji to zapojit do počítače.

  • TomasK (23.9.2015 21:15)

   co kam zapajas?

  • Prokop (23.9.2015 21:24)

   Chtěl bych zapojit kondenzátorový mikrofon(potřebuje phantomové napájení) s výstupem XLR do počítače přes Jack 3,5mm

  • Prokop (23.9.2015 21:24)

   Chtěl bych zapojit kondenzátorový mikrofon(potřebuje phantomové napájení) s výstupem XLR do počítače přes Jack 3,5mm

  • TomasK (23.9.2015 21:37)

   co kam zapajas?

  • TomasK (23.9.2015 21:50)

   vo vstavanych zvukovkach ide asi okolo 3,5 – 5 Voltov (napamatam presne) pre elektretove mikrofony (druch kondenzatorovych) A do klasickych zvukarskych kond. mikrofonov sa pouziva phantom od 9 do 52V a teda vacsinou vsade je 48 V, Preto ti radsej odporucam najst si nejaku externu zvukovu kartu v ktora ma aj Phantomove napajanie, (kdesi asi na FB sa kedysi nejake asi riesili) a neni som si isty ci by sa dal pouzit aj ten len externy napajac phantomoveho napajania, ked uz v tej zvukovke je napatie, radsej by som tu externu zvukovku odporucal, alebo aspon mixpult tam dat taky co ma zabudovany phantom…

  • Prokop (24.9.2015 20:58)

   Děkuji za odpovědi

  Reagovat na tento příspěvek
 5. Jiří (16.12.2014, 20:54)

  Prosím informaci : jak zapojit ze starého mixu do aktivních beden kabel, když mix má jako hlavní výstup pouze RCA zásuvku ( tedy cinch ). Aktivní bedna má LINE IN pro linkový vstup a úvaha je taková, že zapojím každou aktivní bednu na jeden kanál. Mohu použít kabel cinch cinch pro každou bednu zvlášt a na bedně vždy zapojit jen jeden . Pokud budeme chtíl profi lepší materiál, tak z cinch do XLR půjde jak ? Použiji stíněný kabel, střed a opředení. Co vlastně na XLR zapojím ? Dle návodu KONIG bedny umožnují RCA a XLR a ještě i mikrofon. Chápu to tak, že mikrofon samostatně, když nebude linka, RCA když chci využít bednu do domácí věže ( např ) s tím že signál tedy udělám mono, a cinch – XLR je vlastně nesymetrika po zdířkách – PINECH ? a to nevím. Děkuji amatér

  • RAdo (2.9.2015 21:39)

   Pani prečital som si vaše články a mal som pocit že som našiel odpoved na môj problem ale po prečitaní mám pocit ,že som ešťe viac popletený. potrebujem kabel na prepojenie splitera a 4× zosilovače spliter ma vystum 1× XLR a zosilovače maju 2× cnch je možne to prepojiť kabelom XLR a 2× cinch ak nie tak ako_? Dakujem za pomoc Rado

  • TomasK (23.9.2015 21:10)

   Ak ta bedna ma aj RCA na sebe, tak myslim, ze mozes pouzit chinc-chinc a na bedni pouzit iba jeden,

   Ak budes davat ten XLR-chinc tak potom 1 pin XLR spojit s tienemim- obvodom chinc a 2 pin v XLR spojit s tim kolikom na chinci.

  • TomasK (23.9.2015 21:14)

   RAdo, aky to mas tzen spliter? predpokladam ze vstup ma 2 kusy XLR a vystupy ma 4 pary po 2 chince (vzdy jeden biely a druhy cerveny), Je to tak, alebo sa mylim? (PS: kde si ho kupil, rozmyslam o niecom podobnom?) Dakujem.

  Reagovat na tento příspěvek
 6. Stepan (15.9.2015, 00:03)

  Dobrý den, já bych chtěl poprosit o odpověd zda tloušťka kanelů má vliv na vedlejší ruchy, resp. jesli daná šířka která se prodáva je pro to, že je to udeál? ( jedná se o kabely jack 6,3 , ebo xlr) díky za případnou odpověď. Š

  • TomasK (23.9.2015 21:04)

   Aka sirka? skor asi mate na mysli priemer? a tie sa kable robia rozne, pre rozne pouzitie, aj tenke… a aj konektory byvaju take co maju mensie dierky, alebo ich teda vedia chytit, a prip. si ho vypchate, A to rusenie myslym, ze je odstranovane fyzikalnym principom – tienenim vodicov… A skor mi to pride o tom ci niektora firma spravi kvalitny kabel…

  Reagovat na tento příspěvek
 7. TomasK (23.9.2015, 21:01)

  Bolo mi to tu teraz pripomenute, a zas som si vsimol chybu v obrazku XLR – Jack stereo (keby si neprehadzal poradie farieb vodicov, aj by to bolo lepsie, A hlavne modry (3) ma bit pripojeny na Kruzok JAcku A cerveny (2) ma bit na Hrot Jacku a nie opacne,

  TEDA AKO VYSSIE SPOMINAM? TREBA POUZIT SERIOZNE SCHEMY! ALEBO ASPON HENTIE POOPRAVOVAT! Dakujem.

  Reagovat na tento příspěvek
 8. Rado (29.9.2015, 22:21)

  TomasK Ten spliter je Behringer Ultralink Pro MX882 a kupil som ho v Muziker Aupark Bratislava moj problem je že potrebujem zapojit 4ks zosilovače teda XLR- 2× cinch červeny a biely nech použijem ake kolvek zapojenie počujem slabo hudbu ale zaroven aj hlasne bzučanie už neviem ako to sprane zapojit aby hralo čisto bez bzučania Mam zostavu mix pult štvor kanal Resident Dj , Spliter Behrincer MX882 a 4× zosilovače ktore maju vstupy 2× cinch červeny a biely ak mate niekto skúsenosť poradťe.

  Reagovat na tento příspěvek
 9. Jaroslav Lavický (24.12.2015, 17:05)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, který druh kabelu použít na propojení
  předzesilovače se zesilovačem. Lze propojit kabel s konektory
  XLR a digitálním kabelem?Děkuji za odpověď.
  Přeji hezké vánoce.

  Joroslav Lavický

  Reagovat na tento příspěvek
 10. John James (19.3.2017, 19:52)

  Vážený Johny, konektor XLR má také zámek. Pokud nevíte co to je, je to malá drážka, jenž zabraňuje přepólování (otočení) konektoru při zapojení. Vy jej nakreslený ve schématu nemáte. Od toho se vše odvíjí. Dokreslete a pak frajeřte že umíte letovat.

  Reagovat na tento příspěvek
 11. Judix (   http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com   7.8.2018, 21:38)

  6TApD6 http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com

  Reagovat na tento příspěvek
 12. Lukáš (20.8.2018, 21:52)

  K tomu „Zapojení kabelu Jack TRS / Jack TRS“. Synťáky mívají dva výstupní Jack konektory. Levý a pravý. Jeden z nich bývá zároveň stereo. Tady bych tento kabel raději použil. Mono Jackem bych jeden z výstupů (v tom stereo) připojoval do skratu.

  Reagovat na tento příspěvek

 13.  
  Diskuze: Zvukové kabely – nejčastější konektory XLR a JACK
  Vaše jméno (povinné)
  Váš email (nebude zveřejněn, povinný)
  WEB (bude zveřejněn, pište s http://)
  Text vzkazu:
  Kolik je 3×2? (ochrana proti spamu)
 
[CNW:Counter]