Správné letování konektorů

Stáhnout jako PDF autor: Johny, howto, dne 11.12.2012


Kupované kabely často nejsou moc kvalitní, nebo nejde sehnat požadované zapojení. Rozhodl jsem se tedy pro vlastní výrobu. Po cca 100 osazených kabelech (200 konektorů, cca 600 letovaných spojů a všechny funkční!) jsem se rozhodl, že se o můj zážitek podělím. Koupil jsem klubo kvalitného stíněného dvoužilového kabelu Tasker C128, 2×0,35 mm a průměr 6,3mm aby přesně pasoval do XLR a Jack konektorů. Metr stojí asi 23 korun, což je cena lidová, konektory XLR a Jack byly o trochu dražší. Zvolil jsem konektory značky Allen&Heath s cenou cca 40 Kč za kus.

XLR konektory na DMX kabelech

XLR a JAKC Konektory připravené k letování, součástí je klubo kvalitního kabelu

Jak tedy správně letovat konektory?

Měl bych celkem dvě rady, jak s konektory zacházet.

 • Pro kvalitní naletování konektoru je nutné oba letované konce pořádně prohřít. U levných a středně drahých konektorů se ale často setkáte s tím, že jednotlivé piny konektoru jsou pouze zalité v plastu. Velké zahřívání může piny uvolnit a konektor se tam vlastně poškodí. Jako nejlepší řešení se ukázalo jednoduché letování v „zapojeném“ stavu. Zkrátka rozebraný konektor zapojíte do protikusu a je to. Kromě toho, že jsou jednotlivé kontakty pevně přidržené ve správné poloze, tak protikus také lépe odvání teplo a zahřátí je tak opravdu pouze tam, kde je třeba.
 • Pokud chcete, aby spoj opravdu držel a dobře vedl signál, je dobré vše letovat na tři kola – kalafuna – pocínování – spojení.

  1)Po odizolování kabelu a rozebrání konektoru kabel upravte, zažmoulejte konec a naneste na obě letova né části drobnou kapičku kalafuny. Kalafuna výrazně zjednodušší přilnutí cínu. Při odizolovávání si dejte pozor na proříznutí izolace vnitřních žilek. Odizolovávám tak 3–6 mm.

  2)Oba letované konce pocínujte, kabel jen lehce aby se mezi vlákna kabelu „nasákl“ cín, na letovaném konektoru zkuste vytvořit malinkou kapičku.

  3)Konektor upevněte třeba do svěráku (nebo chyťte kolíčkem a podobně). Letované části přiložte k sobě a z vrchu na letovaný kabel přiložte pájku a prohřejte. Behěm pár sekund se obě části slejí do jednoho pevného celku.

Nemá smysl si práci zjednoddušovat tím, že to zvládnete vše v jednom kroku. Sice se to někdy podaří, ale častokrát je spoj hodně nekvalitní nebo dojde k nadměrnému prohřátí konektoru které ve výsledku může spoj poškodit.

Foto-návod

Na letování XLR konektorů na dvoužilový stíněný kabel ukážu, jak by to mohlo vypadat.

 • Rozeberte konektor a na kabel nasuňte čepičku! Častokrát se stane, že naletuji konektor a čepička už nejde nandat… Někdy to jistí druhá „nenaletovaná“ strana kabelu, častokrát je ale potřeba konektor odletovat, címž se zbytčně zatěžuje teplem.

Po očištění a odizolování kabelu je vhodné nejrpve nanést malou vrstvičku kalafuny. Letuji trafopájkou kde nemám regulaci teploty, proto doporučuji kalafunu zbytečně nepřehřívat, pak hnědne a její účinek se snižuje. Nejlepší je, když studený hrot pájky vložíte do kalafuny a zapnete. Jakmile kalafune povolí, tak přestanete hřát, přendáte hrot na kabel nebo konektor a zahřejete. Kalafuna by se měla krásně rozlejt po povrchu letované části.

Kalafuna kabel zpevní a odmastí, cín pak snadno přilne

Pokud je kabel od kalafuny, tak bude cín nasávat jako houba. Stačí jej trochu zahřát a uvidíte, jak se cín „vsákne“. Doporučuji dát na kabel jen tolik cínu, kolik je třeba. Není vhodné kabel zacínovat příliš. Jakmile je kabel od cínu, provedete stejný kousek s konektorem.

Na kabel dále naneste malé množství cínu, kabel (lanko) cín do sebe jakoby nasaje.

Pokovíme i kontakty konektoru. Zde mějte konektor vždy zasunutý do protikusu!

Pocínování konektoru. Konektor je ve svěráku, díky tomu mám jednu ruku na pájku a druhou na přísun cínového drátu.

Jako posledí krok je vhodné pomocí kleštiček kablíky zaštípnout na nezbytně dlouhé, aby nehrozilo že se kontakty pohybem kabelu spojí. Já nechávám tak 3mm pocínovaného kabelu. U konektorů jako XLR je pak dobré konektor natočit tak, jak bude na kabelu přiletován a pomocí kleští si srovnat kablíky tak, aby seděli. Pak stačí kabel přiložit ke konektoru a kablík přitlačit hrotem pájky na konektor, dojde ke kvalitnímu a čistému spojení.

Prohřátím se spojí kabel s konektorem

Kabely si pak ještě popisuji, na kousek lepenky píšu délku. Podstatně to zjednodušší hledání té správné délky ;-)

Doporučuji kabel označit tak, aby se nemohlo stát, že ho člověk na akci zapomene. Praktické taktéž je, když se na vlaječku na kabelu napíše jeho délka. V zamotaném stavu to podstatně zjednoduší orientaci v kabelech.

Připojená fotogalerie: 2012/2012_04_10_Konektory_DMX/
Podobné články:

Štítky tohoto článku:

 


Diskuze: Správné letování konektorů

 1. Mara (21.10.2014, 09:59)

  Super popis, pro ty co neví jak na to tak je to ideální. Jen malý návrh na označování kabelů;-). Lepší než vlaječka, která se časem odlepí nebo zničí, je na kabel navléci 4cm transparentní (průhledné) smšťovačky a pod ni vsunout a zatavit natisklý papírek s popisem.

  Reagovat na tento příspěvek
 2. Karel (   Karel   7.5.2018, 14:37)

  dobrej potrebuji poradit mam repro kabelx 4×2,5mm,jak zapojit speekon dekuji za info

  Reagovat na tento příspěvek

 3.  
  Diskuze: Správné letování konektorů
  Vaše jméno (povinné)
  Váš email (nebude zveřejněn, povinný)
  WEB (bude zveřejněn, pište s http://)
  Text vzkazu:
  Kolik je 3×2? (ochrana proti spamu)
 
[CNW:Counter]