Fotografické filtry? Které nebrat

Stáhnout jako PDF autor: Johny, fotorafie, dne 27.2.2014


Před pár lety jsem došel k závěru, že by se na náš fotografický tábor hodila sada fotografických filtrů. Sám jsem měl zkušenosti s filtry minimální, v podstatě jsem měl šroubovací filtry asi čtyři, šroubovací ND8, IR filtr a dva UV filtry.

ND Filter Coin na foťáku

Takto vypadá systém filtrů pro Cokin. Do držáku lze zasunout až 3 filtry najednou.

V době, kdy jsem měl jeden objektiv a všechny filtry šly bez problémů měnit to bylo super. Nicméně, postupem času jsem si doplnil sadu skel s různým průměrem. Najednou ale filtry nešli použít, špatný průměr objektivu. To byl první problém, dokoupil jsem si tedy redukční kroužky a zase bylo vše vyřešené. Bohužel, cena dalších filtrů v rozumné kvalitě byla vysoká a navíc, s ohledem na velké průměry nových sekl jsem musel dokupovat další redukční kroužky. To se mi prostě nelíbilo a začal jsem poprvé pomýšlet nad nějakým systémem zásuvných filtrů jako je Cokin nebo LEE.

Když došlo na věc, a já zjistil že cena filtrů LEE se často pohybuje v rozmezí 3–4 tisíce za kus, tak zkrátka vyhrál Cokin. Věděl jsem, že hodnocení kvality těchto filtrů je velice sporné a často negativní. I tak vyhrála cena nad nějakým větším bádáním. O kolik větší nadšení bylo, když jsem zjistil, že třeba držák filtrů včetně setu ND2 – ND16 a několik přechoďáků stojí na ebay kolem 500 korun. Dost neuvážlivě jsem na ebay a aukru nakoupil za řekněme 5 tisíc. Celkem jsem měl (a někde stále mám) celou řadu ND filtrů, růné tabáky, přechodové, filtry pro oblohu a další. Samozřejmě jsem měl od toho nejběžnějšího i víc kusů, aby to děti na táboře měli snadné a nemuseli si to půjčovat.

Někdy kolem vánoc 2012 mi dorazilo několik balíčků a já se začal těšit na první fototesty. Bohužel, nečekal jsem dlouho a razil s kamarádem fotit zamrzlé vodopády kus za Prahou. ND filtr mi měl dodat mléčný efekt do tekoucí vody díky delšímu času.

Už u vodopádů jsem poznal, že něco není v pořádku. Fotky přes filtr byly silně do fialova a s viditelně horším kontrastem.

Fotografie bez filtru

Testovací fotografie bez filtru. Přejeď přes ni myší a uvidíš, jak to dopadlo s filtrem!

Filtrový systém cokin je pro mě velkým omylem a zklamáním. Nikdy bych netušil, že to může být tak špatné. Bohužel. Rok jsem si počkal a už nakupuji, postupně a s rozvahou filtry LEE, které jsou kvalitou opravdu nejvyšší třída v současnosti.

Jako perličku na závěr bych dodal to, že levné svařovací sklo z Bauhausu z cca 65 Kč se jeví jako lepší volba než ND Cokin! sice táhne barvy do zelena ale v černobílé fotografii dopadá relativně dobře!

Pokus se svářečským filtrem

Fotografie provedená přes svařovací sklo. Sice zelená, ale v černobílé super, né?

Jako poslední ukázku dodávám fotku focenou přes přechodový filter LEE. Filtr je spíš na západy a východy slunce, ale jako test a důkaz, že barevně nikam netáhne dobré, né?

Pokus se svářečským filtrem

LEE filtr přechodový, ND8, ostrý přechod. V dolní části s filtrem je vidět světlejší tráva.

Připojená fotogalerie: 2013/2013_01_20_Bubovicke_Vodopady/
Štítky tohoto článku:

 


Diskuze: Fotografické filtry? Které nebrat

 1. Petr (2.3.2014, 13:49)

  Mám dobrou zkušenost s filtry B+W, taky nepatří k nejlevnějším ale fotí se s nimi skvěle. Jsou ale šroubovací, takže stále řeším redukce ;-)

  Reagovat na tento příspěvek

 2.  
  Diskuze: Fotografické filtry? Které nebrat
  Vaše jméno (povinné)
  Váš email (nebude zveřejněn, povinný)
  WEB (bude zveřejněn, pište s http://)
  Text vzkazu:
  Kolik je 3×2? (ochrana proti spamu)
 
[CNW:Counter]