Jak jsem fotil: Tekoucí voda a nalévání sklenice

Stáhnout jako PDF autor: Johny, fotografie, dne 9.1.2013


Ani nevím, co mě to chytlo ale rozhodl jsem se, že vyfotím šplouchající nebo kapající vodu. Po chvilce váhání padla volba na nalévání vody do sklenice. Nejprve jsem netušil jak na to, byl to experiment. Nakonec se mi podařilo velmi rychle vyrobit důmyslné uchycení sklenice z tvrzeného polystyrenu, našel jsem škopek a jako zdroj světla posloužil 500W halogen.

Sklenice nad lavorem

S pozadím sem si hlavu nelámal, dobře poslouží bílá stěna.

Sklenice je uchycena mezi dva kusy tvrzeného polystyrenu který je lepicí páskou přitažen k sobě. (Přejeď přes foto myší!)

S nastavením foťáku jsem dost bojoval. věděl jsem, že chci fotit do RAWu pro pozdější vyvážení bílé a že chci použít kontinuální rychlé snímání, zato nastavení času a clony bylo velkou neznámou.

Nakonec jsem došel k poznatku, že je třeba co nejkratší čas a poměrně velká clona. Logicky chci vodu pokud možno zmrazenou, proto krátký čas a současně chci co nejmenší hloubku ostrosti – nechci aby voda co je před nebo za sklenicí byla rozostřená. Tyto dva požadavky jsou ovšem, s ohledem na slabý zdroj světla, trochu protichůdné. Mé další poznatky z focení jsem shrnul v několika bodech.

  • foťák musí být na stativu. Jinak nejde ručně zaostřit. Automatické ostření z ruky je bez šance, než bych zaostřil, voda bude fuč. Navíc nemám tolik rukou (současně fotit, ostřit a lít vodu zkrátka nezvládnu).
  • při časech kolem 1/320 je to celé rozmazané, cokoliv co teče je spíš čmouha. Voda teče moc zkrátka rychle. První ostřejší kousky jsem vyfotil při čase kolem 1/800, zde ovšem vzniká problém s nedostatkem světla.
  • clonu jsem musel bohužel taky nastavit trochu větší, i tak byla málo – maximum na co jsem se dostal bylo kolem f10, bohužel voda co cákala dopředu a dozadu se vždy dostala mimo oblast ostrosti, ach jo. Hodně mě to štve a tento jev je vlastně důvodem, proč s výslednými fotkami nejsem spokojen.
  • ISO jsem nastavoval tak, aby fotka vždy nějak rozumě vyšla. Při cloně 8, čase 1/800 jsem musel dát ISO až na 2000. Bohužel to kvalitě fotek neprospělo a i tak bych potřeboval kratší čas a větší clonu.

Teď váhám, jak vlastně fotit podobnou scénu tak, abych byl spokojený… Blesk má synchronizační čas maximálně 1/250 – to je ukrutně málo. Halogen svítí málo, clona 10 je také málo… Vlastně mě nic rozumného nenapadá. Pokud by měl někdo nějaké řešení, budu rád, když se o něj podělí.

Nakonec ukázka asi nejpovedenějších fotek. Celkem jsem cvakl cca 200×, těch dobrých je ukrutně málo.

Voda obarvená pouze vyvážením bílé!

Jelikož se většina vody mele uvnitř sklenice, tak je tato fotografie relativně ostrá, efektní šplouchance mimo sklenici jsou téměř vždy mimo ostrost. U této fotografie je zajímavé to, že není nijak obarvena! ISO 1600, clona f8, čas 1/500 s.

Efektu modré vody jsem dosáhl fintou s vyvážením bílé. Vtip je v tom, že bílá je vyvážena na žluté světlo halogenu a do sklenice svítím z levé strany bílím světlem diodové čelovky. Bílé LED světlo se tak jeví jako modré. Nejprve mě to ani nenapadlo, nakonec se mi tento efekt moc líbil a rozhodl jsem se vodu nechat tak, jak je. Sám jsem tomu skoro nevěřil, když jsem to viděl!

Fotografie se šplouchancem

Zde je názorně vidět, že voda která šplouchne mimo sklenici je téměř vždy rozostřená. ISO 1600, clona f8, čas 1/500 s.

Snad se můj fotopostřeh líbil. Pokud budu mít čas a náladu, zkusím stejný experiment zopakovat za použití externího blesku. Uvidíme jak to dopadne ;-) Držte palce! Sync čas 250 je krutě málo!

Připojená fotogalerie: 2013/2013_01_10_Nalevani_Sklenice/
Podobné články:

Štítky tohoto článku:

 


 
Diskuze: Jak jsem fotil: Tekoucí voda a nalévání sklenice
Vaše jméno (povinné)
Váš email (nebude zveřejněn, povinný)
WEB (bude zveřejněn, pište s http://)
Text vzkazu:
Kolik je 3×2? (ochrana proti spamu)
 
[CNW:Counter]