Zobrazení mapky ve fulltextu na seznamu

Stáhnout jako PDF autor: Johny, archiv, dne 12.2.2012


Dnes jem objevil μF (Mikoroformáty) a okamžitě mě napadlo, využít je na mém webu o dětských táborech. Profil každého tábora obsahuje informaci o poloze tábora. Není nic jednoduššího než GPS souřadnice předávat lidem a vyhledávačům.

Co to ale ten mikroformát je? Mikroformáty nám dávají možnost v html kódu stránky některé informace označit jako polohu, jiné jako adresu, kontakt, událost. Kdokoliv pak může tyto informace strojově číst a zpravovávat. Mikroformátů je celá řada a umožňují nám vložit do webu třeba adresu, kontakt, kalendářovou událost a již zmíněné GPS souřadnice a mnoho dalšího. Podpora vyhledávačů? Než jsem se do úpravy webu pustil, musel jsem si ověřit, že to má smysl. Po chvilce hledání jsem našel zápisek na blogu seznamu že zavedli podporu formátu GEO. Slibují, že weby které geo mikroformát obsahují budou ve výsledku vyhledávání zobrazovat s připojenou mapou – to mi přišlo velice zajímavé, odlišit se od dalších tisíců odkazů které mapku nemají. Informace o podpoře Google jsem nikde nenašel, jen zmínku že sám google vkládá geo do výsledků vyhledávání na jeho mapách.

Podpora v prohlížečích je taktéž mizerná. Pro firefox který používám jsem našel rozšíření které zobrazí ikonku na panelu vždy, když najde na webu nějaký mikroformát. Když procházím tábory na mém webu, zobrazuje nahoře ikonku a po kliknutí mohu zobrazit polohu tábora na různých mapách.

Zdá se mi, že u mikroformátů teď platí, že je skoro nikdo nepoužívá protože je vyhledávače neberou a prohlížeče nativně nezobrazí. Kdo by ale zlepšoval prohlížeč nebo vyhledávač když na webu je mikroformátů jako šafránu?… Seznam v tomto udělal velký krok pro podporu téhle (4 roky staré..) novinky. Doufám že se to rozšíří. Pokud by geolokace webu byla běžná, určitě by to výrazně zjednodušilo vyhledávání v mém okolí nebo třeba v okolí naplánované trasy kudy pojedu…


Štítky tohoto článku:

 


 
Diskuze: Zobrazení mapky ve fulltextu na seznamu
Vaše jméno (povinné)
Váš email (nebude zveřejněn, povinný)
WEB (bude zveřejněn, pište s http://)
Text vzkazu:
Kolik je 3×2? (ochrana proti spamu)
 
[CNW:Counter]