Windows XP - odvaha nabízet je za peníze...

Stáhnout jako PDF autor: Johny, archiv, dne 23.1.2008


Moje sestra mě po zhruba půl roce velmi laxního přístupu k jejímu pc přesvědčila abych s ním něco udělal. Její počítač s windows XP obsahoval standardní kancelářské věci, pár starších her alá heroes (nebo jak se to píše). Jinak se jednalo o počítač určený převážně na psaní textů do školy (diplomka, referáty a pod). Sestra úmyslně neinstaluje nic co neví co je, popravdě pochybuji že zná slovo „instalovat“. Teď je jí 22 let a ačkoliv nechápu, tak k počítači se chová velmi šetrně. Co se ale nestalo…

Po cca roce používání windows XP její aktualizovaný počítač s FF začal najednou spouštět okna a následně popupy, po projetí adawarem a antivirem padlo za oběť cca 13 virů a 100 „čehosi“ co adaware považoval za špínu.

Inu což, bude formát. Aby ale nemusela stále sedět u jejího starého počítače tak jsem vytáhl můj starý, zaprášený desktop z podpostele. Sestava i dnes na myslím, poměrně slušná. Athlon 3000, 1GB RAM, 160GB disk, jakási 128MB rafika od ATI. Na tomto počítači jsem velmi spokojeně nějaké 2–3 roky provozoval debian, vše chodilo, včetně OpenGL, síťovka síťovala… prostě radost s ním pracovat. Sestře jsem naznačil tedy že dostane linux… po poměrně slušné dávcde odporu který pramenil nejspíš z absolutní neznalosti jsem si řikal že to budu mít jednoduší, vytáhl jsem originál CD windows XP a spustil instalaci.

Instalaci windows znám, mám jich za sebou desítky, možná stovky. Podstatou next next next, pak chvilku googlovní driverů na kde co a nakonec to většinou chodí. Dnes to ale bylo jinak. Instalace hlásila asi 6× že soubor nelze z CD přečíst – nechápu, nová a kvalitní mechanika LG mi tohle za cca rok používání nikdy u ničeho nehlásila, je to nové, originální cd snad poškozené? Zkouším tedy jinou mechaniku a znovu. Neuvěřitelné – to mám ta legální windows vyhodit a nainstalovat tam zase nějaká pálená? … První chuď neuvěřitelného vzteku.

Po chvilce zkoumání jsem dokázal při instalaci těch 6 souborů přeskočit, po naběhnutí systému ty soubory ručně zkopčit z jiné existující instalace. Čekal jsem že teď už bude vše OK. Ale není… Kliknu na ikonu IE abych si pohodlně stáhl firefox… ehm, ikona v ten okamžik zmizela! Restartuji pc, ikona nikde, hledám v program files, ve složce windows, iexplorer prostě nikde. Inu což, nasdílím disk v mojem linuxu, stahnu vše potřebné, jdu k widnows a snažíms e jít na sdílení… A v tom koukám že PC si z DHCP nenačetlo DNS… divné, co? Zajímavé že nemá DNS ale má IP a Gateway… hele, ono nemá ani masku podsítě? Co se to děje? Proč muj notebook s linuxem, a notebooky všech mojich kamarádů cvaknou kabel a jedou a tyhle nově nainstalované windws nic? No, …

jdu do ovládacích panelů, síťová připojení… a asi po minutě timeoutu mi windows oznámí že nelze zobrazit místní síťová připojení… v tom mi asi došla trpělivost.

Na závěr řečnická otázka, snad popíchnutí k FUDu… ale co. Potřebuji si ulevit. Proč tohle windws dělají? proč na stajném HW linux běhal bez potíží. Proč originální koupené CD nejde přečíst ve dvou různých mechanikách? … Mám chuť to celé hodit ségře na hlavu… i když ona za to nemůže. Ani za ty viry a ani za to, jak šílené widnows jsou. Po dnešním dnu se bojím, že buď si zvykne na debian a nebo si bude muset najít jiného „přeinstalátora“.

Johny


Podobné články:

Štítky tohoto článku:

 


 
Diskuze: Windows XP - odvaha nabízet je za peníze...
Vaše jméno (povinné)
Váš email (nebude zveřejněn, povinný)
WEB (bude zveřejněn, pište s http://)
Text vzkazu:
Kolik je 3×2? (ochrana proti spamu)
 
[CNW:Counter]