Nemam rad linux!

Stáhnout jako PDF autor: Johny, archiv, dne 25.12.2005


Klid, jenom dávám průchod mojim emocím. Hned na začátku upozorním na dva důvody nečíst dál: 1) je to jeden velkej kec, nesmysl, úlet. 2) plné hrubek, překlepů, a dalších chyb Nevadí? super… takže pokračujem: Stále se víc a víc přesvědčuji, že linux není OS pro mě. Bohužel (bohudík?) není systémem pro mě ani ten druhý hráč na poli OS Windows. Marně přemýšlím, zda vůbec existuje systém co by moji představu o OS splnil.

Nejprve postěžování, byl štědrý den, vstal jsem, spustil můj debian a chystal jsem se napsat všem mojim kamarádům příní všeho nejlepšího. Začal jsem emailem, vše OK. Posléze jsem měl potřebu pozdravit pár super kamarádů(kám) s kterýmy trávím bezesné noci na ICQ. Bohužel, muj Kopete ohlásil chybu při připojování a upozornil mě, že se znovu mám připojit za deset minut. Poslechl jsem. Takto jsem celé dopoledne zkoušel kopete.

Odpoledne, kdy už mě skutečně hlodalo nefungující ICQ jsem pustil licq, super, sice jsem byl online ale všechny kontakty jsem viděl jako offline. Tento stav mi trval par hodin.

Začal jsem hledat kde je problém s kopete, dozvěděl jsem se, že je to skutečně chyba a byla opravena. Bohužel opravená verze kopete mi do meho debianu stable teprve přijde. Na notebooku mám debian unstable a všechno je již OK. Bohužel, poslední cca 4 dny jsem trávil rozcházením mého LCD panelu v rozlišení 1600×1200 přes DVI. Již značně vyčerpán jsem usoudil, že nový debian nejde. Začal jsem stahovat zdrojaky kopete s tim, že budu kompilovat. Po asi dvaceti minutách trápení s různýmy chybjejícími *-dev balíčky jsem konečně prošel ./configure bez chyby. Make, a chyba. Dle popisu se jedná o chybu gcc. Co s tím ale sakra mám jako dělat? Shánět nové gcc? Docela naštvaně jsem se rozloučil s gcc a věnoval hledání vhodného baliku SIMu (ten jsem znal ještě z windows) na místě, kde měl být balíček simu byl jenom vzkaz, že zde už nikdy žádný balík nebude neb autor nemá čas a trpělivost je udržovat. Super.

Stahnu tedy SIM zdrojáky, po zhruba hodině mám systém připraven na to, aby mi prošel ./confirure. bezdavné. Při překladu ovšem zase chyba, jakási nespecifikovaná chyba na řádku xyz prý je „nepochopitelná kostrrukce {…}“. No nic. Ani sim neprošel.

Vykašlal jsem se na ICQ a šel se věnovat vánočním povinnostem.

Teď, už po půlnoci jsem zapnul kopete a všechno chodí. Proč jednou za rok potřebuji ICQ a nejede. Proč je takový problém sehnat pro linux fungující IM podporující ICQ?… Proč moje grafická karta a moje LCD v xfree86 jde a v x.org nikoliv? Proč, i když jsem měl systém na mirrorovaném raidu, jsem jej musel preinstalit protože se linux „nevypořádal“ s přepsáním „mbr“ jednoho z dvou zrcadlených disků?

Proč většinou když něco púotřebuji to ono nechodí?

Uznávám, jistě by můj přístup k věci mohl zajistit že vše bude OK. Bohužřel se mi to endaří i když chci. Proč to prostě „nefunguje“ jak má? Fandím a mám rád věci okolo linuxu. Ve firmě jsem linux prosadil a vedení firmy při požadavku na novou službu/server ani neuvažují o jiném systému než linuxu, proč se takto bojovně stavím za systém který vlastně vnitřeně nemám rád a který mě akorát žene v jistých chvílích do deprese? (jako se děje zrovna teď)?

Jinak bych rád napsal i to, že linuxu vděčím za hromadu znalostí, zkušeností, za pracovní pozici co mám, vděčím mu ušetřené peníze za licence jiných komerčních os, vděčím mu za příjemné chvíle u počítače.

Závěrem, nemá cenu mě moralizovat a říkat že linux je/není nejlepší/nejhorší, řikat mi, že sem lama, že si za to mohu sám. Stále stojím na straně svobodného sw, co mě dokáže nejvíce naštvat je:

Já: „Používám linux a jsem na to hrdý.“ Opozice: „po schválení patentů bude linux nelegální a ty ho smažeš a nebo budeš sedět“

proč jsou lidi takto zlí? … já tu teď nad linuxem brečím, ale nikdy bych takto neosočoval jiné OS, sice se občas směji jistým hlášením, jistým chybám ale uznávam cizí práci.

ach jo… lidi, píšu kraviny, končim… ale aspoň jsem psal co mi šlo pod prsty…

ahoj, Johny


Podobné články:

Štítky tohoto článku:

 


 
Diskuze: Nemam rad linux!
Vaše jméno (povinné)
Váš email (nebude zveřejněn, povinný)
WEB (bude zveřejněn, pište s http://)
Text vzkazu:
Kolik je 3×2? (ochrana proti spamu)
 
[CNW:Counter]