KDE 3.5 versus 4.1

Stáhnout jako PDF autor: Johny, archiv, dne 6.12.2008


Nechci rozpoutat další flame rád bych se podělil o mé zážitky s přechodem z kde 3.5 na 4.1. Celé to začalo asi před měsícem výpadkem jednoho sloupce na mém LDC u starého notebooku. Celé se to tváří jako hotpix v lajně přes celý monitor. Ačkoliv starý notebook je relativně „dělo“ tak tento handicap mi docela vadí. Koupil jsem si tedy notebook nový a hned se vrhnul na instalace. Když opomenu problém s rozchozením grafické karty tak defakto super kousek – všechen HW s Ubuntu 8.10 šlape jako hodinky. Tím to ale teorve vše začalo…

Jak je známo, nové Kubuntu 8.10 již KDE 3.5 nenabízí. Ačkoliv pravidelně zkouším kde 4 nikdy jsem neměl potřebu jej začít aktivně používat. Jsem „línej“ učit věci jinak. Bohužel teď mi bylo KDE 4 vnucené a já si řekl že jej zvládnu.

Co mě ale po cca týdnu aktivního používání vrátilo zpět na kde 3.5 s hotpixem přes celé LCD?.. inu..

  • Lagování – na podstatně výkonnějším HW při kliknutí na tlačítko „K“ občas i prodleva 2–3 sekundy než se něco stane. Při přesunu okna po obrazovce okno nepříjemně poskočí a přesouvá se trhaně
  • Plasma – pro zobrazení obsahu složky – laguje, kliknu na ikonu např. zipu, než uvidím menu trvá to i pár sekund kdy se celý systém zdá zamrzlý… Změna velikosti dolního panelu – cvak, ikony v systray mají uplně jinou barvu podkladu než zbytek panelu, rána na oko.
  • Oxygen – více neúsporné téma jsem nikdy neviděl. Ano, je hezké ale co mi to je platné když se mi na obrazovku (1680×945) nevejdou aplikace které jsem s přihmouřením oka provozoval na 1280×800!?
  • Krusader – klávesové ovládání je jiné, využívám třeba ALT+U (unpack), ALT+levá šipka k přepínání panelů…
  • Krusader – hlásí že nemá podporu protokolu media:/ který jsem hotjně využíval k snadnému přístupu a mountování flashdisků a pod.
  • luksOpen – v kde 3.5 přpojím disk s AES, zeptá se na heslo a disk se připojí.. v kde 4 hezky v příkazové řádce napíšu příkaz luksOpen… je to šílenej opruz když sem zvyklej že toto se prostě dělá samo.
  • Bluetooth – po hodině zkoumání se mi nepovedlo „přesvědčit“ kde k browsnutí dostupných BT zařízení… (na gnome, v cmd line) na stejném systému vše chodí.. v KDE 3.5 BT funguje na jeden klik..
  • Showimg – aktivně jsem jej v 3.5 využíval k resize, rotate a jiným batch akcím s obrázky, v ubuntu 8.10 není v reorositáři a já tak přišel o nejlepší program na hromadnou práci s obrázky :-(

Prostorově neúsporné, laguje vše co může, klávesové zkratky nefungují jako v kde 3.5, nepřipojuje samovolně šifrované disky, … a další a další :(

proč nepoužiji tedy staré dobré ubuntu 8.4? Jednoduše aktuální kernel nedetekuje bt, wifi, webcam ani powermanagement notesu, nechodí dokonce ani cdrom mechanika :-) Potřebuji prostě nový kernel a starý systém.

otázka na závěr Neznáte nějaký způsob jak vzít „jdáro a ostatní systémové“ věci z 8.10 (coz má super HW podporu a na to přilepit userspace Ubuntu 8.4? :D to je to co právě hledám :-)

ps: prosím no flame, vím že kde co bych „mohl“ vyřešit, vím že mohu aktivně patchovat, podílet se na vývoji a kde co… nicméně já chci předně používat :-)

Ahoj, Johny


Podobné články:

Štítky tohoto článku:

 


 
Diskuze: KDE 3.5 versus 4.1
Vaše jméno (povinné)
Váš email (nebude zveřejněn, povinný)
WEB (bude zveřejněn, pište s http://)
Text vzkazu:
Kolik je 3×2? (ochrana proti spamu)
 
[CNW:Counter]