Cenzura Internetu?

Stáhnout jako PDF autor: Johny, archiv, dne 11.12.2008


Zdá se mi to a nebo se posledních pár měsíců dějí nenápadně pod pokličkou spousty legislativních změn které přímo směřují k omezení práv nás – úživatelú na internetu? Zatím jsem měl pocit že se o tom stále jen mluví ale postupem času zišťuji že to není jen o diskuzích. Dnes jsem na mém firewallu zachytil opravdu zajímavý ICMP paket – typu 3 s vysvětlujícím kódem 10 neboli „Host administratively prohibited“! Pokud by se jednalo o IP adresu někde v číně tak bych to možná ještě akceptoval. Věc mě o to více nabudila když jsem zistil že se jedná o český reklamní server. Chápu to tak že si někdo hraje s nastavením firewallů? Nebo cenzura tak, jak ji pár dní známe z anglie pomalu klepe na česká vrátka?

Nebudu zde psát co již bylo psáno, jen shrnu z vlastního pohledu slet věcí. Co jsem slyšel, četl, viděl… Je to tak rok zpět kdy jsem zaznamenával informace o jakémsi monitoringu na hraničních routerech v Austrálii (.. co že má Austrálie a GB společného??). Tyto Austraklské monitorovací snahy mi připadali jako neškodné – hodně daleko od nás a navíc velmi kusé informace. Neuvědomoval jsem si, a dnes si asi stále nepřipouštím, že internet všechny vzdálenosti degradoval na řádově milisekundy. V Anglii se zavedla cenzura, na popud tohoto jsem si našel informaci o tom že náš VODAFONE už cca 3 měsíce cenzuruje internet také! Nevídané, před rokem jsem si myslel „Austrálie – magoři jedni…“. Teď vše získává nový rozměr.

Snahy Francie, Běloruska, nový český zákon o IT? Jako člověk který pracuje v IT mě všechny tyto věci zajímají a přímé důsledky všeho s tím souvisejícího by se mě mohli znatelně dotknout.

Mám pocit že internet jako takový pomalu přestává být místem posledního útočiště – jak jsem jej donedávna chápal.

Vycházím z předpokladu že internet není nic jiného než médium – stejně tak jako papír a tužka. Dokud jej nezneužiji tak nechápu proč někdo preventivně kontroluje nebo snad chce kontrolovat co si píši. Navíc, s možnostmi internetu lidé své osobní problémy a nejintimnější věci přesouvají prostřednictvím internetu k jiným lidem. Chceme a líbí se nám představa že si někdo tyhle informace čte, prohlíží, baví se jimi? Mě to spíše děsí.

Šifrování – dobře, šifrujme. Pokud to ale začne dělat nepřiměřeně mnoho lidí dojde k legislativnímu omezení a nebo uplnému zákazu šifrování dat, dobře, řikáte si, budeme šifrovat tajně a kdyby něco prasklo budem tvrdit že se nejedná o šifrovaná data a nebo, lépe, budem tvrdit že si nevzpomínáme na heslo. Ano – presumpce viny – zákon nám uloží znát hesla k svojim šifrovaným datům. Co ale potom? Stejně tak nám dnes zákon ukládá defakto povinnost znát všechny zákony – víte, neznalost zákona neomlouvá. Nicméně když se člověk chová jen trochu slušně tak by na něj „neznalost neomlouvá“ neměla mít valný vliv. V případě šifrování ano. Kolik z vás má na disku nějaké zašifrované dokumenty? … Já si jeden čas, snad ještě v době sinclairu psal deníček, z dnešního pohledu nezajímavé. Dnes jej stále mám, v raru a nepamatuji si heslo. Dokument nemaži i když jistota že se na něj podívám mizí stále víc s tím jak plyne čas – ale, v anglii mě za tento dokument v krajním případě zavřou až zčernám! Proč proboha? Jsem nějak společensky nebezpečný? Nebo mám svůj deníček z dětství smazat se slovy „je pro mě nebezpečný“?

Lidi, z toho co se děje mi zůstává rozum stát. Mám pocit že tento rok – 2008 bude jednou v učebnicích dějepisu – poslendím rokem svobodného internetu. Možná to bude 2009… a nebo se ukáže, s odstupem času, že posledním svobodným rokem internetu byl třeba už 2006. Uvidíme, vše se ukáže až legislativa dá možnost zveřejnit co se dělo a co se možná v současnosti na internetu děje.

Poslední myšlenka – proč si myslíte že mi přišel paket s hlášením „ICMP(Communication with Dest. Host is Administratively Prohibited)“ – opakuji že se jedná o český obsahově nezávadný server. Viděl bych zde právě i možnost aktivace filtru pro pozdější cenzuru, při náběhu holt hodil jeden divný paket. Současná „Zakázaná“ adresa již plne funguje a žádné divné ICMP pakety nevrací. Ano, možná je toto jen moje přehnaná reakce… názor si na to udělejte sami. Jen to prosím neignorujte :D ostatně, mi si svobody internetu trochu užili… a já bych rád aby i další generace měli podobné štěstí :-(

Johny


Podobné články:

Štítky tohoto článku:

 


 
Diskuze: Cenzura Internetu?
Vaše jméno (povinné)
Váš email (nebude zveřejněn, povinný)
WEB (bude zveřejněn, pište s http://)
Text vzkazu:
Kolik je 3×2? (ochrana proti spamu)
 
[CNW:Counter]